Jdi na obsah Jdi na menu
 


Military a kombinované soutěže

25. 1. 2009

           Military a kombinované soutěže

Military je zkouška všestranné způsobilosti jezdce i koně. Tato soutěž je rozepsána na tři po sobě jdoucí dny. Název military pochází z dob, kdy vojenští důstojníci pravidelně absolvovali zkoušky výkonnosti. V těchto zkouškách museli jezdec a jeho služební kůň prokázat dostatečnou způsobilost. Kůň musel být ovladatelný a klidný během různých vojenských přehlídek, dostatečně odvážný a schopný v terénu, a navíc v dobré kondici. Kompletní soutěž military má následující průběh:

1. den - drezurní zkouška

2. den - teréní a kondiční zkouška

3. den - skoková zkouška na parkúru

Drezurní zkouška

Během drezurní zkoušky musí dvojice předvést pravidelnou a korektní úlohu, při které se posuzuje ovladatelnost koně, uvolněnost jeho pohybů a poslušnost.

Obrazek

Terénní a kondiční zkouška

Terénní zkouška se skládá ze čtyř úseků. Úsek A je klusový, dvojice musí klus abslolvovat ve vysokém tempu. Úsek B představuje steeplechase, koně musí v rychlém tempu překonat pár překážek. Na úseku C je povinná desetiminutová přestávka, během které veterinář posoudí stav koně, pokud je způsoblilý může nastoupit na úsek D což je cross-country.

  • Cross-Country

Znamená v překladu jízda krajinou. V této části musí kůň překonat četné umělé vytvořené přírodní překážky, například suché a vodní příkopy, závory, kmeny stromů a živé ploty.Překážky nesmějí být vyšší než 1,2 m. Mnohé překážky jsou stavěny tak, že se dají překonat různým způsobem. nejtěžší způsob je zároveň nejrychlejší. Obtížnost překážek nespočívá v první řadě v jejich velikosti, ale ve způsobu umístění, rozložení a kombinace. Délka tratě je přibližně 7 km. Jezdec musí trať absolvovat v časovém limitu, jinak dostává trestné body. Za rychlejší čas nedostává žádné plusové body.Překážky v této části jsou jiného typu než překážky v běžném parkúru. Důraz je kladen na přirozený vzhled překážek. Dále musí být překážky pevné a musí mít impozantní tvar a průčelí.

- Vodní překážky najíždíme energicky, ale s rozvahou ,aby kůň měl možnost překážku ohodnotit

- Náspy musíme najíždět s kmihem, aby kůň měl dostatek sil vycválat nahoru. nahoře na náspu se kůň musí opět dostat do rovnováhy a připravit se k seskoku.

- Suché příkopy nahánějí strach zejména nezkušeným koním, proto je důležité aby jezdec tyto překážky najížděl bez váhání.

- Překážky ve svazích kladou nárok na odvahu jezdce i koně

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Skoková zkouška na parkúru

Účelem závěrečné skokové zkoušky na parkúru je ukázat, zda kůň po těžké námaze předešlého dne dostatek sil a energie k abolvování parkúru. Před skokouvou zkouškou se provede kondiční prohlídka a kůň může v soutěži pokračovat, pouze pokud ho veterinář uzná způsobilým.

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář