Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pólo

25. 1. 2009

                                               Pólo

Pólo vzniklo před dvěma tisíci lety v Persii. Koncem 19. století jej v Anglii představili důstojníci kavalerie, kteří se vrátili ze severozápadní Indie. Koně používaní pro tuo jezdeckou hru musí být rychlý, obratní a musí být schopni prudce zastavit. Jedno pólové družstvo má čtyři hráče. Hráči s číslem jedna a dvě jsou útočníci. Jezdec s číslem tři je útočník a obranář, jezdec s číslem čtyři (back) je brankář. Hráči se snaží vehnat míč dlouhou pálkou do soupeřovy brány. Brány jsou vyznačeny dvěma stožáry. Pólo se hraje na ploše 274 x 183 m. Během zápasu vystřídá hráč několik koní.

Obrazek

Obrazek

Výstroj pro pólo

Pólo se hraje s dřevěnou koulí o průměru 8,8 cm v průřezu. Koule nesmí vážit víc než 134 gramů. Pálka (mallet) má bambusový nástavec, který je zakončen hlavou ve tvaru kladiva. Jezdci musí mít na hlavě přilbu s podbradníkem a speciální vysoké boty s chrániči kolenou. Také pro výstroj koně platí určité předpisy. Končetiny koně musí být chráněny kamašemi nebo bandážemi. Ocas se zaplétá, aby se do něj nezamotala hrací pálka. Na zadních podkovách mají koně většinou ozuby.

Obrazek

Zápas se skládá ze čtyř až šesti krátkých period. Jedna hrací perioda trvá 7,5 minut a nazývá se chukka. mezi chukkami je vždy krátká tříminutová přestávka.

Obrazek

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

polo

(vanesa volfová, 15. 12. 2011 7:09)

hci koně