Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cigar

30. 10. 2008

Cigar

 

Obrazek

Příběh:

Cigara můžeme bez zaváhání zařadit po boku Phar Lapa nebo Pretty Polly mezi největší legendy. Měl však tu smůlu, že ve své době nepotkal na dráze vážnějšího konkurenta. Vzpomeňme třeba na urputné boje Affirmeda s Alydarem, Spectacular Bidem a Seattle Slewem. Něco takového Cigar nezažil, a možná právě proto nebývá doceněn. Nikdo neví, jak by si byl vedl v poli třeba zrovna těchto koní. Jenže to se můžeme jen dohadovat. Nicméně Cigar je kůň s velkým "K", porazil všechny, co se mu odvážili postavit, časy měl vynikající a v dostizích kde prohrál nezklamal. A proto si teď povíme o jeho cestě životem.

Narodil se 18. dubna roku 1990 u chovatele a majitele Allana Paulsona klisně Solar Slew a hřebci Palace Music, druhému z Prix Jacques le Marois. Cigar byl celkem pozdní kůň, proto se jako dvouletý na start dostihu vůbec nepodíval. Vyběhl až jako vyspělý tříletek a jeho debutem se stal den 21. únor 1993, jenže neśpěšne. Celmen v sezoně absolvoval 9 dostihů, z toho vyhrál dva nicneříkající dostihy, maiden (dostih pro nezvítězivší) a allowance (nepojmenovaný dostih, po maiden dostih nejnižší úrovně). 2x bral druhé peníze, opět v allowance a ve Volande Handicapu (gr.3). 2x doběhl třetí v allowance dostihu a Ascot handicapu (gr3.). V dalším maiden a allowance se neumístil vůbec a zoufalý pokus poslat Cigara do jedničkového Hollywood Derby taky nedopadl slavně - Cigar se opět neumístil. Takřka všechny dostihy se běžely na trávě.

Z Cigara se vyklubal zcela podprůměrný kůň a Paulson přemýšlel, co si s ním dál počne. Nakonec se rozhodl alespoň pro změnu trenéra. Místo Hassingera to byl Bill Mott. Ten zvolil odlišné menežování a 4-letého Cigara poslal na start jen 6x, a to prvně až v červenci. Ukázalo se to jako dobrý tah, i když se Cigar v dvou allowance neumístil. V další dvou startech však dobíhá jako třetí. Kdo by byl tušil, že Cigar se necítí na trávě a jeho živnou půdou se stane písek. Přesvědčivě vyhrál 28. října allowance o 8 délek, jenže tentokrát na písku. Mott ho tedy poslal do Nyra Mile Handicap, který se běžel na písku, proti jednomu z nejlepších starších z USA - Devil His Due (Devil´s Bag). Cigar smetl pochybnosti všech zúčastněných i přihlížejících a slavně se vřítil do cíle jako vítěz se sedmidélkovým náskokem. Bylo to 26.listopadu 1994 a tímto datem začíná Cigarovo vítěžné tažení. Už nikdy víc nebežel na trávě.

Pětiletý Cigar zahájil vítězstvím v allowance. Poté si vychutnal Donn Handicap (gr.1), kde se střetl s s nejlepším koněm poslední doby, Holy Bull. Jenže žádný strhující souboj se nekonal, protože se Holly Bul v dosthu poranil a ostatní koně na Cigara prostě neměli. V cíli byl o 5,5 délek lepší než Primitive Hall a Bonus Money. Dalším stupínkem Cigarovy cesty ke slávě byl Gulfstream Park Handicap (gr.1), kde pokořil Pride of Burkaan a Mahogany Hall. V Oaklawn Park Handicap (gr.1) na hnědáka čekali vynikající Silver Goblin, Concern (vítěz Breeders Cup Classic a nejlepší starší kůň roku 1994), železný valach Best Pal a čerstvý vítěz Santa Anita Handicap (gr.1) - Urgent Reguest. Jenže Cigar opět zapnul svůj tryskový pohon a tak se všichni soupeři dívali jen na oblaka prachu zvířená jeho kopyty.

Američané už Cigara sledovali bedlivěji, protože vycítili že by se mohlo jednat o senzaci. Pilmico Special (gr.1) měl jen jednoho vítěze, a tím byl Cigar. Ve skvělém čase protl cíl před Devil His Due a Concern. Pochybovači museli uznat, že Cigar je třída a Amerika jásala. Cigar se stal hrdinou - šest dostihů v řadě nepoznal hořkost porážky. Jen tak pro formu vyhrál ungraded Massachusetts Handicap a chystal se na další obtížné dostihy. V Hollywood Gold Cup na něj čekali jeden z elitních starších Tinners´s Way, solidní Tossofthecion (polobratr Charismatica) a staří známí Concern, Best pal a Urgent Reguest. Jenže Cigar opět nikomu z nich nedal nejmenší šanci a tak se stalo, koním startujícím v dostihu spolu s Cigarem bylo souzeno dívat se jen na mizející záď. Ve Woodward Stakes měl jen dva vážnější soupeře. Byli to Star Standard (druhý z Belmont Stakes) a Golden Learch. A tak i doběhli, samozřejmě za Cigarem. V Jockey Club Gold Cup (gr.1) už si na našeho hnědáka brousil zuby nejlepší tříletek roku - Thunder Gulch. Jenže i on se zranil, tak jako kdysi Holy Holy Bull. Dostih však nebyl ochuzen o drama, protože Cigarovi dal zabrat Unnacounted For.

Po vítězství ho čekal Breders Cup Classic ve kterém se střetl s esy jako Soul of the Matter, tříletkem Peaks and Valleys - vítězem dvou podzimních gr. 1, či Unnacounted For, který s ním posledně prohrál jen o délku a nejlepším starším Evropan Hallingem. Trať byla promáčená, ale Cigara to nezaskočilo, ještě si připsal rekord a o dvě a půl délky rozdrtil outsidera L´Carrier, Unnacounter For a Soul of the Matter. Čas zněl 1:59.2, což byl nový traťový rekord. Rok 1995 byl pro Cigara veleúspěšný, protože nepoznal porážku. Vyhrál 10 dostihů sezony v řadě, z toho 8 jedničkových. Celkově byl neporažen už 12 dostihů za sebou. Od dob Spectacular Bida byl prvním koněm, který v sezoně neprohrál. Obdržel tituly Kůň roku a Nejlepší starší a se známkou 132 se stal toho roku nejlepším koněm světa.

Roku 1996 se Cigar rozloučil s dostihovou dráhou. První dostih sezony byl 10. února Donn Handicap. Zvítězil nad stájovým kolegou Wekiva Springs o dvě délky - třinácté vítězství v řadě. Vyhrál v Donn Handicapu (gr.1) nad Wekiva Springs a nejlepší starší klisnou Heavenly Prize. V Dubaji na prvním ročníku Dubau World Cupu, který se konal koncem března, se pořádně zapotil, aby uhájil svou neporazitelnost. Běželo se o rekordní sumu 5 mil. dolarů, která přilákala nejlepší koně světa. Cigar svedl tvrdý souboj se Soul of the Mattersil. Za nimi doběhli L´Carrier, Pentire, Tamayaz, Lively Mount, Needle Gun, Torrential, Larrocha, Danewin a Halling... Cigar už nebyl jen nejlepší kůň v Americe, ale potažmo také na světě. Poté absolvoval rozběhání před Hollywood Gold Cup v Massachusetts. Byl to jubilejní patnáctý vítězný dostih za sebou. Pak přišlo smůla v podobě zranění a místo Hollywood Gold Cup běhal v Arlington Citation Challenge Stakes, kde za sebou nechal Dramatic Gold, Eltish a Honour and Glory. Ani jeden z těchto koní ovšem nepatřil mezi nejlepší třídu. Bylo to však 16. vítězství v řadě a Cigar tak vyrovnal Citationovo vítězné poválečné tažení.

Jenže šňůra vítězství se najednou přetrhla. Snad už Cigar vyčerpal svůj díl štěstí. Taky nebyl po zranění úplně v pořádku a v Pacific Classic se sešla opravdová špička. Byli zde Siphon, nedávný suverénní vítěz Hollywood Gold Cup, Soul of the Matter, odpočívající od památného duelu v Dubaji, Tinner´s Way. Mezník 1600 metrů protnul Cigar ještě jako první, ale to už se na něj dotáhl Dare and Go. Šli hlava hlava, ale Cigar už neměl síly a podlehl o 3 a půl délky. Šok, Cigar po dvou letech poražen! Tato zrpáva se přehnala po světě jako uragán. Jediný člověk, který se asi v tu chvíli radoval, byl trenér vítěze Dare and Go, Richard Mandella. Ostatní většinou plakali. Cigar a poražen, zdálo se to téměř neuvěřitelné!

Cigar se po neúspěchu předvedl ještě ve Woodward Stakes, kde zvítězil. Potom byl druhý v Jockey Club Gold Cup (gr.1), kde doběhl za Skip Away (později několikanásobný šampión a kůň roku 1998). Posledním závodem byl Breeders Cup Classic, kde se Cigar rozloučil s dráhou třetím místem za Asphabet Soup a Louis Quartoze. Stal se Koněm roku a odešel do chovu. Jenže za nějakou dobu svět obletěla další špatná zpráva - Cigar je neplodný! Byl umístěn do Kentucky Horse Parku, kde si dosud užívá zaslouženého "důchodu".

Cigar byl opravdu skvělý, vždyť z 33 startů 19x zvítězil, 4x se umístil na 2. místě, 5x na na třetím a 5x se neumístil. 11 dostihů běžel na trávě, z čehož vytěžil 1x 1. místo, 2x 2. místo, 4x 3. místo a 4x se neumístil. Na proti tomu na písku z 22 startů vyhrál 18x, 2x byl druhý, 1x třetí a jednou se neumístil. Je jasné, že uměl jenom na písku... Vydělal 9,999,813 dolarů. Z toho 89,175 z roku 1993, 180,838 roku 1994, 4,819,800 z roku 1995 a konečně 4,910,000 z roku 1996. Cigar byl uveden nedávno do Síně slávy a figuruje ve Top-100 nejlepších amerických koní.

Cigarovy starty:

Rok 1993

 • 1. místo - Maiden Special Weight, 9. května, písek, porazil Golden Slewpy a Famous Fan
 • 1. místo - Allowance, 18. srpna, tráva, porazil Our Motion Gran a The Berkeley Man
 • 2. místo - Allowance, 3. září, tráva, za Kingdom of Spai, porazil Saturnino
 • 2. místo - Volante Handicap (Gr III), 5. listpadu, tráva, za Eastern Memories, porazil Snake Eyes
 • 3. místo - Allowance, 12. června, tráva, za Nonproductiveassets a Tossofthecoin
 • 3. místo - Ascot Handicap (Gr III), 25. září, tráva, za Siebe a Nonproductiveassets
 • neumístěn - Maiden Special Weight, 21. února, písek, za Demigod, Cardiac, Sir Hutch (debut)
 • neumístěn - Allowance, 23. května, tráva, za Pleasedontexplain, Stateley Warrior, Fleet Wizard (debut na trávě)
 • neumístěn - Hollywood Derby (Gr I), 21. listopadu, tráva, 1 1/8 miles, za Explosive Red, Jeune Homme, Earl of Barking

Rok 1994

 • 1. místo - Allowance, 28. října, písek, vyhrál o 8 délek, porazil Golden Plover, Gulliviegold
 • 1. místo - Nyra Mile (Gr I), 26. listopadu, písek, vyhrál o 7 délek, porazil Devil His Due, Punch Line
 • 3. místo - Allowance, 8. srpna, tráva, za My Mogul, Next Endeavor
 • 3. místo - Allowance, 7. října, tráva, za Unaccounted For, Same Old Wish
 • neumístěn - Allowance, 8. července, tráva, za Dancing Hunter, Compadre, I'm Very Irish
 • neumístěn - Allowance, 16. září, tráva, za Jido, Bermuda Cedar, Limited War

Rok 1995

 • 1. místo - Allowance, 22. ledna, písek, zvítězil o 2 délky, porazil Upping The Ante, Chasin Gold
 • 1. místo - Donn Handicap (Gr I), 11. února, písek, zvítězil o 5 délek, porazil Primitive Hall, Bonus Money a Holy Bull
 • 1. místo - Gulfstream Park Handicap (Gr I), 5. března, písek, vyhrál o 7 a půl délky, porazil Pride of Burkaan, Mahogany Hall
 • 1. místo - Oaklawn Park Handicap (Gr I), 15. dubna, písek, zvítezil o 2 a půl délky, porazil Silver Goblin, Concern
 • 1. místo - Pimlico Special (Gr I), 13. května, písek, porazil Devil His Due, Concern
 • 1. místo - Massachusetts Handicap, 3. června, písek, porazil Poor But Honest Double Calvados
 • 1. místo - Hollywood Gold Cup (Gr I), 2. července, písek, zvítězil o 3 a půl délky, porazil Tinners Way, Tossofthecoin
 • 1. místo - Woodward Handicap (Gr I), 16. září, písek, porazil Star Standard, Golden Larch
 • 1. místo - Jockey Club Gold Cup (Gr I), 7. října, písek, zvítězil o délku, porazil Unaccounted For, Star Standard
 • 1. místo - Breeders' Cup Classic (Gr I), 28. října, písek, porazil L'Carriere, Unaccounted For a Halling

Rok 1996

 • 1. místo - Donn Handicap (Gr I), 10. února, písek, zvítězil o 2 délky, porazil Wekiva Springs, Heavenly Prize
 • 1. místo - Dubai World Cup, 27. března, písek, zvítězil o půl délky, porazil Soul of the Matter, L'Carriere
 • 1. místo - Massachusetts Handicap, 2. června, písek, porazil Personal Merit, Prolanzier
 • 1. místo - Arlington Citation Challenge, 13. července, písek, porazil Dramatic Gold, Eltish a Unbridled's Song
 • 1. místo - Woodward (Gr I), 14. září, písek, zvítězil o 4 délky, porazil L'Carriere, Golden Larch
 • 2. místo - Pacific Classic (Gr I), 10. srpna, písek, za Dare and Go, porazil Siphon (Tento dostih ukončil jeho sérii 16ti vítězství v řadě)
 • 2. místo - Jockey Club Gold Cup (Gr I), 5. října, písek, za Skip Away, porazil Louis Quatorze
 • 3. místo - Breeders' Cup Classic (Gr I), 26. října, písek, za Alphabet Soup, Louis Quatorze

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář