Jdi na obsah Jdi na menu
 


Korbel

30. 10. 2008

Korbel

 

Obrazek

Příběh:

Korbel byl jedním z našich nejlepších dostihových koní poválečné éry. Tento ryzák se narodil klisně Korouhev a hřebci City 1. února 1954. Rodným hřebčínem mu byla Napajedla, stejně tak jako dalším dvěma velikánům této doby - Masisovi a Symbolovi.

Na rozdíl od obou výše jmenovaných zahájil Korbel svou dostihovou kariéru vítězně, a to v Ceně Detvana, kde vyhrál jistě před šesti soupeři. V Simsonově ceně se neprosadil, protože doběhl až pátý, ale vynahradil si to při následujícím startu na mezinárodním mítinku v Praze, kde v Ceně Sofie skončil druhý, když podlehl pouze dobrému ruskému Rangovi. Další mezinárodní start, Cenu Bratislavy, rozhodl ve svůj prospěch. Porazil zde opět dobré ruské koně Mifa a Ampéra. I třetí mezinárodní start dopadl pro Korbela dobře, neboť se rozdělil o druhé místo s Ditou v Ceně míru, když první doběhl opět ruský Rang.

Jako tříletý kráčel Korbel od jednoho úspěchu k druhému. Po svém druhém místě ve Velké jarní ceně za Majákem zvítězil ve Velké květnové ceně nad velmi dobrým Valonem a vyhrál i další zkoušku před derby, Velkou červnovou cenu, velmi lehce o tři délky před Lotčíkem, Valonem, Majákem a dalšími. Své úspěchy korunoval vítězstvím v Čs. derby, kde své soupeře porazil o čtyři délky ve výborném čase 2:33,6 minut. V jeho sedle byl jezdec J. Šach. Po tomto krásném úspěchu se stal Korbel naší největší nadějí pro nadcházející mezinárodní mítink, který se konal koncem srpna 1957 v Berlíně. Naše naděje nezklamal, v Ceně Moskvy skončil sice až čtvrtý, ale svůj neúspěch napravil v dostihu největším - ve Velké ceně - kterou po krásném a napínavém souboji rozhodl pro sebe před ruským Rubilnikem a německým Tannenhäherem. Po návratu z Berlína startoval ještě v St.Leger, kde podlehl Valonovi, protože již nebyl ve své vrcholné formě.

Jako čtyřletý utrpěl Korbel v roce 1958 z jara úraz v kopytě, takže se na dostihové dráze objevil až koncem června Ceně Mamušky. Po dlouhé, vynucené přestávce nebyl v tomto dostihu nijak namáhán, a tak skončil jako čtvrtý. Ale již v červenci vyhrál jistě Cenu tříletých a starších na 2400 metrů před našimi nejlepšími vytrvalci Havranem, Valonem, Lukem a Parnasem. V srpnu obhajoval opět naše barvy na Mezinárodním mítinku v Budapešti v Maďarsku, kde zvítězil velmi lehce v Ceně Ulan Batoru na vytrvalecké trati 2600 metrů před výborným ruským hřebcem Chorejem a dalšími. Poté však onemocněl infekční chřipkou, který tenkrát postihla téměř celou naši výpravu koní a kromě toho se mu ještě během dostihu obnovilo zranění kopyta, a tak ve Velké ceně došel až pátý. Téhož roku již Korbel nestartoval a znovu mu bylo léčeno zranění kopyta.

Jako pětiletý se Korbel objevil v roce 1959 na dráhe opět úplně fit. Hned časně zjara zvítězil v Ceně státních statků lehce o dvě délky a o čtrnáct dní později vyhrál s převahou Velkou dubnovou cenu. Pokračoval pak ve svém vítězném tažení, vyhrál Velkou květnovou cenu a Cenu o zlatý pohár Zemědělských novin. V létě se zúčastnil zájezdu našich koní na Mezinárodní dostihový den v Berlíně, kde startoval v Ceně prezidenta německé demokratické republiky. Tempo dostihu bylo dost pomalé, Korbel se neprosadil a doběhl až pátý. Doma pak zvítězil koncem září ještě v Ceně Prahy. Pak, jako každoročně později na podzim, jeho forma začala klesat, a tak byl při svém posledním startu v Ceně Práce poražen po tuhém boji o hlavu svým věčným soupeřem Valonem. A to byl jeho definitivně poslední start.

Korbel byl po celou dostihovou kariéru připravován J. Celerem. Pro své dobré výsledky a pěkný exteriér byl zařazen do chovu jako plemeník, bohužel se neprosadil.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář