Jdi na obsah Jdi na menu
 


                                     Chování koní

 

ZÁKLADNÍ INSTINKTY u zvířat včetně koně představuje snaha o přežití a rozmnožení.Koně žijí v divočině ve stádech,která vede dominantní hřebec.

obvykle v nich je i dominantní klisna.Je zajímavé ,že koně mají základní instinkt pro vytváření dlouhotrvajících základní instinkt pro vytvářejí stádo nebo harém což je pro ně velice bezpečné prostředí.

 

HÁREM

Kfyž si sominantní hřebec vybral svůj harém,jen zřídkakdy se bude ohlížet po nových klisnách.Poslední studie zdivočelých koní v Americe skutečně prokázaly,že průměrná velikost harému je pouze pět zvířat-dominantní hřebec ,dvě nebo tři klisny a jejich potomek nebo potomci .Proce sbudování vzájemných vaseb ve stádě není omezen pouze na vztahy mezi hřebcem a klisnou.Často se spárují dvě klisny a vytvoří mezi sebou těsné přatelství.Stráví mnoho času vzájemnou péčí o zevnějšek.Podobně se mladí hřebci ,kteří si ještě nevytvořili svůj vlastní harém,budou sdružovat a vytvářet skupiny mládenců.V rámci struktury harém nebo stáda budou nejslabší jedinci skupiny,kteří by mohli být terorizováni,často často vytvářet skupinku těsně připojenou k dominantnímu hřebci.Tak se vyhnou útokům výtržníků a mají zajištěn i dobrý přísun potravy.

STÁDOVÝ PUD

Je to velmi zjednodušelé vysvětlení způsoby života koně v divočině.K životu ve stádě a vzájemným vztahům vede všechny koně instinkt,což by se mělo vzít v úvahu i při chovu domácích koní.Koně jsou od přírody společenská zvířata.Když je od táda oddělíte ,budou navazovat vztahy s nahradníkem.U domestikoveného koně se takovým náhradníkem může stát jeho majitel.když vyháníte skupinku domácích koní na pastvinu,doporučuje se vyhánět klisny a valachy oděleně,zvláště na jaře,kdy se klisny dostávají do říje,což může u valachů vyvolat příznaky hřebčího chování.Je možné vyhnat jednoho valacha s několika klisnami,ale nedoporučuje se vyhánět nekolik valachů s jednou klisnou.

 

Koně projevují své vztahy a vytvářejí vazby mezi sebou různými způsoby.Zvířata stojí hlavami k sobě a navzájem si okusují krk a hřbet.Je to činnost skoro vždy vzájemná, a pokud jeden kůň přestane přestane i druhý.Vzájemné péče o zevnějšek je učinným způsobem odstraňování parazitůa zároveň upevňuje vzájemný přátelský vztah.Během léta je také vidět koně ,jak stojí hlavami k ocasům svých druhů,aby si navzájem odháněli mouchy.I tak si vytvářejí vzájemná pouta.

REAKCE NA NEBEZPEČÍ

I domácí koně si na pastvině udržují své základní stádové pudy.Když se koně pasou,většinou stojí blízko sebe ,a pokud se jeden kůň od ostatních vzdálí ,ukazuje to na něco nenormálního a situace by se měla prozkoumat.Struktura stáda dává koní základní jistotu-bezpečí plynoucí z početnosti.Na nebezpečí reaguje kůň útěkem.Když jeden člen stáda ucítí nebezpečí a začne utíkat,bude ho zbytek stáda náseldovat.Koně jsou k životu ve stádě velmi dobře přizpůsobenia dokážou navzájem komunikovat pomocí řeči těla,např.pohybem uší a různými hlasovými projevy .Koně spí vestoje,což jim umožňuje rychle reágovat na nebezpečí.Když však koně přece jenom leží,pak se v jejich blízkosti bohybují jeden nebo dva ,kteří drží stráž a jsou připraveni varovat zbytek stáda,pokud to situace bude vyžadovat.

 

Koně tráví většinu dne pasením.Jsou klasickým příkladem zvířat,která žerou málo ,ale často.Jejich střeva jsou stále udržovaná zpola naplněná ,aby v případě ůtěku neměli plná břicha.Další vývojovou adaptací koně je jeho životní zásada RADĚJI UTEČ NEŽ BOJUJ!!.Souvisí s jeho zrakem.Kůň vydí v úhlu téměř 360 stupňů a vzdálenost mezi očima a hubou mu umožňuje vidět kolem sebe i při pasení.I když je kůň zvíře ,které před nebezpečím spíše uteče,bude se v ohrožení bránit kopáním a kousáním.

Při zacházení s domácími koňmi je důležité na mysli silný stádový pud,který tato zvířata mají.Je třeba se vyvarovat toho ,abyste sahnali všechny koně z pastviny a venku nechali pouze jednoho osamělého koně.Kůň,který zůstal sám ,bude projevovat známky stresu;bude pobíhat podel plotu,ržát a možná se i bude snažit přeskočit oplocení,aby se dostal k ostatním.Je to protto,že jeho stádo ,které pro něj znamená bezpečí,zmizelo a osamocený kůň se cítí zranitelný

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pomoc

(m, 13. 7. 2016 19:50)

prosím co to znamená když kůň válcuje jezdce? Jeden kůň do mě začal strkat a trenérka mi řekla ať se nenechám válcovat co se tím myslí? jakože ten kůň do mě strká " nech mě bejt"! a nebo to znamená něco jinýho?

:D

(Marie Veselá, 3. 10. 2013 18:55)

Je to báječná stránka :D fakt super moc mi pomohla:D

blog upss

(wewe1, 7. 4. 2010 19:09)

www.wewe1.blog.cz

SONB

(wewe1, 7. 4. 2010 19:07)

Ahoj u mě je sonb tak se přihlas !
Vyherce má u mě dva tdny reklamu!

kooněě

(jáááá, 4. 7. 2009 11:06)

já mam doma ¨dva koně a řeknu vam jsou úžasníííííí a já nevim ale tento blok je moc nevyjádřený neboť by jsem jeho majetel(ka) měl(a) dát třeba co znamená když kůň má uši dozadu, nebo našpicované apod. Jo a taky je to tu takové ošklivé nebo ať sem majitelk(ka) dá nějaké fotky a co třeba ňáký testík???? Ale jinak to tady máš pěkný!!!!!Jo a napiš mi pls na email jak se dělá blog stepikpupik@seznam.cz Jo a máš to tu hezký!!!!!!!!!!!

kooněě

(jáááá, 4. 7. 2009 11:03)

já mam doma ¨dva koně a řeknu vam jsou úžasníííííí a já nevim ale tento blok je moc nevyjádřený neboť by jsem jeho majetel(ka) měl(a) dát třeba cop znamená když má uši dozadu, nebo našpicované apod.