Jdi na obsah Jdi na menu
 


Honební jízdy

25. 1. 2009

                       Honební jízdy

Klasické honební jízdy jsou hony za zvěří, která je vystopovaná a pronásledovaná psí smečkou. Psí smečku následují jezdci (lovci) na koních. Honební jízdy jsou populární zejména v Anglii a v Irsku, kde se dodnes organizují hony na lišku (už jsou ale omezené, mylsím že už dokonce zakázané). Ve Francii se pořádají parforzní hony (za jelenem nebo laní).

Obrazek

Hony za smečkou bez zvěře

Během těchto honů jezdci jedou za smečkou, která sleduje taženou (vlečenou) stopu

Vlečená stopa

Je předem vysatená stopa, a to tak, že jeden jezdec táhne ze sedla pytel napuštěný například liščí močí. Přitom jezdec volí takovou trať, která vede přes přírodní překážky.

Meet

Meet je místo, kde se shromáždí celá lovecká společnost. na tomto místě se vypouští smečka psů a zahajuje se hon.

Obrazek

Master

Master je vedoucí honební jízdy. jeho slovo je zákon.

Huntsman

Huntsman doprovází smečku při sledování stopy. Denně pracuje s loveckými psy a každého dobře zná. Pomocí zvuků loveckého rohu udává pokyny celé smečce i z velké vzdálenosti. Dále má v ruce lovecký bič, kterým drží přivolanou smečku pohromadě.

Whippers-In

Whippers-in jsou pomocníci huntsmana. Tak jako on se zabývají zejména smečkou, a k tomuto účelu používají též lovecký bič.

Packhorn

Packhron je lovecký roh, kterým huntsman během honu udílí pokyny smečce.

Hunting-Crop

Hunting-crop je lovecký bič s dlouhým šlahounem. Tento bič používá huntsman a jeho pomocníci pro ovládání smečky během honu.

Kill

Kill je závěr honu. Psi dostatnou kus masa jako odměnu

Stuhy

Mladý nebo nezkušený kůň má ve svém ocase během honu připnutou zelenou stuhu. Tito koně se drží vzadu za společností, než se dostatečně uklidní. Koně, kteří mají sklony k vyhazování nohou po druhých koních, nosí v ocase červenou stuhu. Tak ostatní jezdci vědí, že musí udržovat dostatečný odstup.

Obrazek

 

Obrazek

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář