Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jezdecká výstroj

23. 1. 2009

Jezdecká výstroj

Jezdeckou výstrojí nazýváme sedlo,uzdečku,uzdu a další vybavení které potřebujeme k ježdění.

 Uzdečka

Uzdečku koni nasazujeme proto,aby držela v hubě udidlo,kterým ho ovládáme.Lícnice drží udidlo na místě.Nánosník  koni zabraňuje otevřít hubu naplno,a znemožnit tak pouívání udidla.Čelenka zabraňuje ,aby uzdečka sklouzávala dozadu,podhrdelník  ji zase drží aby nesjížděla dopředu.

Uzdečky se vyrábějí ve třech základních  velikostech-normální,která je pro koně ,kob uzdečka pro velké poníky nebo menší koně a pony uzdečka pro nejmenší poníky.Vyrábí se ještě speciální miniaturní uzdečka pro shetlandské poníky.

 Udidla

Udidlem ovládáme pohyb koně tak,že taháme za otěže a tím vyvíjíme na udidlo tlak.Udidla se vyrábějí většinou z nerezavějící  oceli.Mají různou šířku.Typů udidel je opravdu hodně.

Obrazek

Různé druhy udidel

Stíhlové udidlo

Většina stíhlových udidel je spojena uprostřed.Mohou mít volné kroužky nebo napevno dané kroužky,tzv. olivky ,které zabraňují přiskřípnutí pysků.Jestli stíhlové udidlo dobře sedí,se pozná podle toho,že jsou nakrabacené jen koutky pysků.

Pákové udidlo

Tvoří součást dvojitého ježdění.Řetízek je natažen mezi dva háčky nahýblech a působí jako páka.Když zataháme otěžemi,háčky se otáčejí a vyvíjejí tlak na koňskou hlavu a hubu.Tím také napínají podbradní řetízek,který působí na spodní sanici,a kůň se dá lépe ovládat.Působením všech částí udidla koni skláníme hlavu.

Obrazek

Pelham je kombinací stíhlového a pákového udidla.Půlměsíční pelham je rovný,na koncích  mírně ohnutý k lícnici.Zahnutý pelham tvoří uprostřed oblouk.Udidlo má dva kroužky a dá se použít se dvěma páry otěží.Většinou se ale připevňují kožené řemínky(tzv.roudings)spojující oba kroužky,takže stačí jeden pár otěží.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář