Jdi na obsah Jdi na menu
 


Belendek

30. 10. 2008

Belendek

Příběh:

Otec byl Irčan, matka Maďarka. Narodil se roku 1958 v hřebčíně Dióspuszta v Maďarsku, ale vítězství v prvém dostihu kariéry získal pro stáj Xaverov. Zadrženě o 6 délek vyhrál Cenu Sedmičky a žokeji Šustovi vydržely napjaté otěže až do cíle. Tak se představil dostihové veřejnosti bílý hřebec Belendek.

Začátek skutečně oslnivý. Jedno přísloví praví, že první vyhrání z kapsy vyhání. V premiérovém dostihovém roce se Belendek skutečně dalšího vítězství nedočkal, i když bojoval velmi statečně s nejlepšími koňmi ročníku a ve srovnávací Československé ceně podlehl pouze o rok staršímu Antarktovi. Dvouletý Belendek se zařadil mezi elitu a v generálním handicapu mu do osmdesáti kilogramů chyběly jen dva a půl.

V roce následujícím změnil trenéra i majitele. Z Hourovy xaverovské stáje přešel k trenéru Krištůfkovi, který pečoval mimo jiné o koně St. statku Benešov. V klíčových dostizích vystřídala jezdce Šustu Míla Hermandsdorferová a s ní jich také většinu absolvoval. Závodil často a ne vždy úspěšně. Menežování by mohl vysvětlit jen sám trenér Krištůfek. Belendek startoval v klasických dostizích i v handicapech. Běhal po rovině i přes proutěné překážky. Dokázal vyhrávat tam i tam. Zklamal, aby v zápětí zvítězil. Nosil váhy malé i velké, ale vždy statečně bojoval. Se soupeři, s váhou a často i s podivným menežmá. Dokázal odběhnout bez přestávky 6 dostihů týden co týden, aby v úvodu této série svezl v Československém derby jezdce Čeleďu. Když vítězný Norbert probíhal cílem, měli Belendek s Čeleďou před sebou ještě slušný kus cesty. Podobné "lajny" absolvoval bělouš během svého působení na dráze několikrát. Jako pětiletý např. startoval nepřetržitě od 9. dubna do 11. července s jedinou týdenní přestávkou. V sérii 9 dostihů dokázal i zvítězit a pouze jednou se neumístil. Než absolutní výkonnost však prokázal spíše absolutní nezdolnost. Zdánlivě. Nic se nedá přehánět a v následujícím období se hřebec na dráze objevil již jenom třikrát. Dvakrát to zkusil ve steeplechase, i když ten druhý pokus, po roční přestávce, lze zařadit do kategorie zoufalých. Tento poslední dostih kariéry, Cenu Vltavy, jediný, v tomto roce šestiletý Belendek s jezdcem Březinou nedokončil. Byl to také jediný dostih, ve kterém neproběhl cílem.

V předešlých 51 dostizích sedmkrát zvítězil, jedenáctkrát se umístil jako druhý a třetí místo obsadil v sedmi dostizích. Během celé jeho kariéry startoval pod 16 různými jezdci a odpočteme-li 21 startů s Mílou Hermansdorferovou a 10 s Karlem Vítem, lze bez nadsázky ríci, že ve zbývajících se na něm jezdci střídali jako na jízdárně. Hřebcův výjimečný charakter to umožnil. Charakter, který po něm zdědila většina jeho potomků.

I když udělení licence pro plnokrevný chov lze pokládat za science fiction, přesto se poctivec Mocný (Belendek - Monika) dokázal umístit v Čs. derby na třetím místě. Mocný spolu s Jaguárem (Belendek - Jachta) byli také jedinými Belendekovými potomky, kteří na dráze něco znamenali. Přes dílčí úspěchy ostatních byl plemeník Belendek v chovu plnokrevníků omylem.

Jinou kategorii ovšem představuje jako otec sportovních koní. Ochota k práci většiny "belendeků" a slušné skokové nadání postavila bílého hřebce do pozice oblíbeného producenta "sporťáků". V chovu Pecínov působil dlouho a úspěšně. Koně Renata, Christa, Katapult, Belinda, Zair, Belvedere, Jaguár, Benfika, Hans, Ben-Hur, Boney M a mnozí další úspěšně soutěžili na kolbištích celé republiky a získali svému otci vynikající pověst...

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář