Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ruffian

30. 10. 2008

Ruffian

 

Obrazek

Příběh:

Majitelům a chovatelům Stuartovi a Barabře (Bobbi) Janneysouvým z farmy Locust Hill se na Claiborne Farm v Kentucky, v chovném stádě které si tam Janneysovi drželi, narodila 17. dubna 1972 v 10:10 tmavá kobylka Ruffian. Její otec Reviever z celkově 13 startů ve své kariéře plné zranění získal 9 vítězství. Ruffian byla výsledek jeho prvního připouštění. Její matka, Shenanigans, vyhrála 3 z 22 startů, a před Ruffian přivedla na svět vítěže stakes Icecapada.

Ruffian byla relativně snadno trénovatelná, na rozdíl od jejího nevlastního bratra Icecapada. Byla to uličnice, spíš jako hřebeček, než klisna. Nebyla zuřivá, ale byla tvrdá, nezávislá a svéhlavá. Na klisničku také byla dost velká. Vypadala plně, ne jako dostihový kůn, ale zbožnovala běh a měla dlouhý krok.

V péči trenéra Franka Whiteley mladšího byl její první start 22. května v Belmontu. Byl to závod pro nezvítězivší koně na pět a půl furlongu a Ruffian vyrovnala traťový rekord, když dostih uběhla za 1:03. Okamžitě byla přesunuta vzhůru do stakes společnosti a vyhrála dostih na 5 a 1/5 furlongu - Fashion Stakes v Belmontu. Janneysovi pochopili že mají něco neobvyklého. Ruffian pak vyhrála Astoria Stakes v Aqueductu opět na 5 a 1/5 furlongu, tentokrát za čas 1:02.

Vypadalo to, že s každým startem je Ruffian rychlejší. Její první pokus o 6 furlongů byl v Sorority Stakes v Monmouthu na konci července, a vyhrála ho. Dosáhla při tom velmi dobrého času 1:09. Následovalo vítězství v Spinaway Stakes v Saratoze, kde opět běžela 6 furlongů v ještě lepším čase 1:08!

Jako neporažená několikanásobná vítězka stakes, bleskurychlá, prvotřídní a šikovná, byla Rufian vybrána jako šampionka mladých klisen roku 1974. (champion juvenile filly).

Do práce se vrátila následující rok 14. dubna v 6 furlongovém Caltha Purse v Aqueductu, který vyhrála o 4 a 1/5 délky. Od té doby nadále závodila na stále delší vzdálenosti a s čím dál většími výdělky. Vyhrála 7 furlongové Comely Stakes o 7 a 3/4 délky, o deset dní později 1 míli dlouhé Acorn Stakes o úžasných 8 a 1/4 délky. Ruffian nastoupila na 9 furlongů dlouhou trať Mother Goose Stakes a domů se plavila se snadným čtrnáctidélkovým vítězstvím.

Acorn a Mother Goose Stakes představují dva krůčky k American Filly Triple Crown. Půl druhé míle dlouhé Coaching Club American Oaks je třetím krůčkem. 31 tisíc diváků chtělo být svědky toho, jestli Ruffian dokáže vyhrát tento titul a skvělá klisna nenechala nikoho na pochybách. Šla rovnou vpřed, tak jako vždycky, a odrazila všechny snahy několika¨ neodbytných následovníků. Dokonce se ani nezdálo, že by ji tato chvilková "vyzvání" opravdu rozrušila. Pouze jedna kobylka - Equal Change - se dokázala udržet v její blízkosti, ale vždy perfektní Ruffian byla jednoznačně lepší, a vyhrála o 2 a 3/4 délky. A 9 délek za ní doběhla třetí klisna Let Me Linger.

Další dostih v Belmontu byl určen k prověření vítězů závodů Trojkoruny: Foolish Pleasure, Master Derby a Avatar. Ale Avatar se vrátila do Kalifornie aby se připravila na Swaps Stakes, takže uvolnila místo Ruffian. Očekával se tedy souboj Master Derby versus Ruffian. Jenže stáji Master Derby bylo zaplaceno 50,000 dolarů aby se nezůčastnila dostihu, což se stalo prvním případem, kdy závodiště platilo za nestartování koně.

Dav více jak 50 tisíc diváků se sešel do Belmont Parku 6. července aby byli svědky strhující bitvy mezi šampiony. 2 letá mladá klisna roku 1974 a 2 letý mladý hřebec roku 1974. Foolish Pleasure sice několik závodů ztratil, ale vyhrál 1975 Kentucky Derby. Klisnička stále neporažená, vyhrála zatím všech svých deset závodů, vždy v čele, vždy dokonalá. Dokonce vyhrála New York Filly Triple Crown. Pravděpodobně by byla závodila proti hřebečkům v Derby, kdyby neutrpěla vlasovou frakturu kosti zadní nohy, čímž skončila svou kariéru jako dvouletá a nebyla připravena na míli a čtvrt dlouhý květnový dostih. Foolish Pleasure a Ruffian čekal veliký souboj, hřebeček proti kobylce, byl to závod mezi pohlavími.

Jacinto Vasquez, který byl pravidelným jezdcem obou těchto výjměčných koní, byl postaven do složité pozice při vybírání si a rozhodl se pro klisničku. Braulio Baeza se tedy posadil na vítěze Kentucky Derby. Foolish Pleasure se vyřítil z boxů s hlavou v čele, ale Ruffian se rychle prodrala vpřed. Po první čtvrtině kdy běželi Ruffian s Foolish Pleasure bok po boku se Ruffian zvolna začla posouvat vpřed. Nejdřív nos, pak o hlavu a krk, začínala se odtrhávat. Pak už byla o půl délky před hřebcem. Davy stály na špičkách řvaly a povzbuzovaly, souboj začínal splňovat jejich nejlepší očekávání. Davy je hlasitě povzbuzovaly. Ovšem jak dvojice, stále bok po boku, míjela mílový sloupek, ozval se zvuk, který oba žokejové popsali "jako když se láme prkno", a velký boj skončil. Foolish Pleasure byl o délku vpřed, o dvě, o tři, o čtyři.

Ruffian byla zpomalena, její sezamové kůstky byly roztříštěné. Baeza s Foolish Pleasure byly najednou sami. Jacinito Vasquez, Ruffianin žokej, pochopil co se stalo a snažil se Ruffian zastavit, ale Ruffian zastavit rozhodně nechtěla. Mnoho koní by se s takovýmto zraněním zastavilo, ale ne Ruffian. Nachápala tu bolest, jediné co chtěla, bylo běžet, porazit toho hřebečka. Nemohla vystát skutečnost, že ji hřebeček předběhne a tak běžela dál a zranění si tím ještě zhoršovala. Ještě nikdy předtím jí žádný kůn v dostihu neukazoval záda. Rozdrtila si sezamové kůstky, přetrhala šlachy, strhala si kůži ze spěnek. Když její kopyto bezvládně viselo na noze, běžela po holých kostech...

Dříve ječící dav nyní sledoval v nastalém tichu jak ambulance s veterináři zamířila ke kobylce. Vyvinuli nadlidské úsilí zachránit mladou klisnu, přestože podle podle prvního posouzení jí dávali pouze 10% šanci na přežití. Před převozem jí dali vzdušnou dlahu a další jí dali ve stáji. Tým čtyř veterinářů a ortopedického lékaře se 12 hodin dřel aby dokázal nemožné. Během operace museli Ruffian dvakrát oživovat poté, co přestala dýchat. Nakonec operaci dokončili.

Avšak to nejhorší mělo teprve přijít. Anestezie vyšuměla a kobylka se probrala, desorientovaná, zmatená a v bolestech. Začala sebou divoce zmítat navzdory pokusům několika dozorců ji udržet. Polámala nové dlahy a způsobila si ještě větší zranění spěnky, veškerá dosavadní práce lékařů vzala zasvé. Protože veterináři věděli, že už by další operaci nezvládla, asi 20 minut po druhé hodině ráno ji navždy milosrdně uspali, aby už dále netrpěla. Vlajky v Belmontu byly staženy na půl žerdi toho dne, 7.července 1975.

Ironií osudu je, že i Ruffianiny rodiče stihl stejný konec, a oba zemřeli do dvou let od smrti jejich dcery. Shenanigans podstoupila nutnou operaci a při probírání z anestezie sebou tak zmítala že si zlomila dvě nohy. Byla šetrně utracena 21. května 1977. Jen pár dní po její smrti Reviewer utrpěl zlomeninu zadní nohy při neštěstí v padoku na Clairbone Farm, kde byl ustájen jako chovný hřebec. Přežil operaci, ale bohužel o 15 dní později, když mu měnili dlahy, se probral z anestezie a stal se nezvladatelným. Utrpěl nenapravitelné poškození již zraněné zadní nohy a musel být 21. července 1977 uspán...

Takto odešla Ruffian se svými rodiči shodou neštastných tragických událostí. Navzdory tomu, že její kariéra travala pouze 13 měsíců a soupeřila pouze proti svým vrstevníkům, Ruffian se u všech zařadila mezi skvělé dostihové běžce všech dob. Nejen že nikdy nebyla poražena až do svého zranění, ale dokonce ji v žádném závodu nikdy nikdo nepředběhl. Udělala nový traťový rekord v každém stakes dostihu, který vyhrála. Běhala vzdálenosti od 5 a 1/2 furlongu do 1 a 1/5 míle s průměrným vÍtězným odstupem 8 a 1/3 délky.

Ruffian je pohřbena blízko stožáru NYRA na její domácí dostihové dráze v Belmont Park - v místě jejího prvního dostihu, kde hrdě vstoupila na dostihovou scénu, a také v místě kde tisíce očí viděly její zářivý plamen vyhasnout. Je pohřbena s hlavou navždy směřující k cílové čáře...

Fakta a zajímavosti o Ruffian:

 • Barva, odznaky: registrována jako dark bay/brown, ale často vypadala jako vraník. Měla malou hvězdu na čele a pravou zadní bílou spěnku.
 • Výška: asi 16.2 pěstí
 • Majitelé: Stuart a Barabra (Bobbi) Janney
 • Trenér: Frank Whitely
 • Žokej: Jacinito Vasquez
 • Stájník: Dan Williams
 • Celková délka vítězných vzdáleností (prvních deset dostihů): 83 délek!
 • Narozena: 17. dubna 1972 na Claiborne Farm, Paris Kentucky
 • Zemřela: 7.července 1975 (tříletá) ve veterinární nemocnici u Belmont Parku
 • Vítězka: 1975 NYRA Filly Triple Crown: Acorn Stakes, Mother Goose Stakes, Coaching Club American Oaks. Šampionka dvouletých i tříletých klisen.
 • Zajímavost: Na Ruffianinu počest se běhá dostih. Ruffian Stakes, Turffontein, SAF, 23. února, dlouhý přes 1000m

Některé starty Ruffian:

Rok 1974

 • 1. místo - Fashion Stakes (vyrovnala traťový rekord)
 • 1. místo - Astoria Stakes (vyrovnala traťový rekord)
 • 1. místo - Sorority Stakes (nový stakes rekord)
 • 1. místo - Spinaway Stakes (nový stakes rekord)

Rok 1975

 • 1. místo - Comely Stakes (nový stakes rekord)
 • 1. místo - Acorn Stakes (nový stakes rekord)
 • 1. místo - Mother Goose Stakes (nový stakes rekord)
 • 1. místo - Coaching Club American Oaks (vyrovnala tratový rekord)

Řekli o Ruffian (originál v AJ):

 • "She was one of those rare flashes of brilliant light that shine so brightly for so short a time yet is never forgotten." - Jennifer Oltmann
 • "Ruffian was a filly born to race so trim and dark from tail to face. And those legs of hers how fast they ran She was the greatest filly and oh, so grand." - Gina Rose
 • "It wasn’t just that she was undefeated, she was perfect. At every point of call, in every race, she had been in front. She didn’t always break well, but within a step or two she invariably gained the lead. Five times as a two-year-old, and five times again so far at three. What was even more amazing, she had do it at every distance from a sprint to a mile and a half. Always first. Always in the lead. Perfect." - Jane Schwartz
 • "…the form termed her ‘invincible.’ Even Secretariat wasn’t that, nor Citation, Man O’ War or Tom Fool. At one time or another they had all tasted defeat." - Gene Smith
 • "Dancer of every dance, winner of the filly triple crown, her every race spectacular, not in terms of competition but as a show of brilliance." - Gene Smith
 • "Girls can be ruffians too, you know!" - Bobbi Janney (explaining Ruffian’s name)
 • "Speed could do that to a horse. The good ones always got hurt sooner of later. The bad ones didn’t run hard enough to do themselves any harm." - Jane Schwartz (actually it is about Reviewer and why he broke his leg so much)
 • "One was seeing something rare." - William H. Rudy
 • "I’m for Foolish Pleasure because I’m a male chauvinist pig." - man interviewed by the NYRA
 • "What made her great destroyed her" - Gene Smith
 • "Reviewer had been full of speed; Shenanigans too. Minor injuries had ended both of their careers. Someday, with a little luck, their daughter might be winning races and breaking other horses’ hearts" - Jane Schwartz
 • "Every so often, perhaps once every fifteen or twenty years, there comes to racing a horse so perfectly conformed, so talented and so tragic that it breaks the hearts of even the most hardened horsemen. Such a horse was the filly Ruffian." - The Complete Book of Thoroughbred Racing
 • "She had done what no horse had ever done and was buried where no horse was ever buried. The great wings were folded about her and Pegasus flew no more" - Gene Smith
 • "Sometimes people still send flowers to put by the Belmont Park stone marker listing the victories won by the greatest filly who ever lived, perhaps the greatest horse who ever lived, above where she lies with her head pointing toward the finish line." - Gene Smith
 • "Ruffian was more like my Black Stallion, than any colt I had ever seen” - Walter Farley

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ruffian

(d, 13. 12. 2013 15:18)

jak ona-ruffian tak i phar lap-mladi a uzasne rychli,dokonali nemozni,velci bojovnici bezeli i pres smrt:(

hvězdička

(Ruffian, 8. 5. 2013 13:01)

je mi jí moooooooooc líto, že zemřela v tak malém věku, ale nadruhou stranu je slavná podobně jako třeba Tiumen nebo Sixteen